Wady i zalety fotowoltaiki

14 września 2021

Fotowoltaika zyskuje na popularności. Coraz większym powodzeniem cieszy się także w Polsce. Wiele osób decyduje się zastąpić energię z konwencjonalnych źródeł, jak elektrownie węglowe, czystą energią ze słońca. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to zjawisko polegające na zmianie promieniowania słonecznego, w stały prąd elektryczny, za pomocą paneli fotowoltaicznych. Prąd stały trafia do inwertera gdzie zamieniany jest na zmienny. W takiej formie może już zasilać wszystkie urządzenia domowe. Co dzieje się z nadwyżkami prądu? Trafiają do sieci i mogą one zostać wykorzystane w późniejszym czasie.

Zalety fotowoltaiki

Panele słoneczne to inwestycja długoterminowa, która zwraca się już w kilka lat i generuje długofalowe oszczędności. Jakie jeszcze są zalety systemu fotowoltaicznego?

Finansowe plusy fotowoltaiki:

– darmowy prąd ze słońca, którego nadwyżki możemy odebrać z sieci, kiedy tego potrzebujemy np. nocą lub gdy produkcja jest niewystarczająca,
– system fotowoltaiczny podnosi wartość nieruchomości.

Ekologiczne zalety fotowoltaiki:

– energia słoneczna jest odnawialna i zrównoważona, w porównaniu do innych źródeł pozyskiwania energii, nigdy jej nie zabraknie,
– to czyste źródło energii, które nie powoduje emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Technologiczne zalety fotowoltaiki:

– cechuje się cichą pracą, jest odporna na anomalie pogodowe,
– panele fotowoltaiczne nie wymagają okresowego przeglądu technicznego. Wyjątek stanowi niespodziewana awaria,
– niewymagane jest pozwolenie na budowę (instalacje do 50 kW),
– kiedy np. powierzchnia dachu nie pozwala na umieszczenie tam paneli, możliwy jest montaż na gruncie.

Oprócz tego, że fotowoltaikę charakteryzuje ekologia i wysoka ekonomiczność, to jej główną zaletą jest to, że jest to opłacalną inwestycją nawet na ponad 30 lat!

Wady fotowoltaiki

Fotowoltaika to energia odnawialna, która ma nieliczne wady. Nie wpływają jednak znacząco na jakość pracy. Oto kilka z nich:

  • energia wytwarzana jest tylko w ciągu dnia,
  • zależność od promieniowania słonecznego,
  • koszt początkowy – inwestycja zwraca się w kilka lat,
  • panele nie sprawdzą się w zacienionych miejscach.

Znajdziemy zdecydowanie więcej zalet, niż wad paneli słonecznych. Energia odnawialna jest na topie w Polsce już od kilku lat. Coraz więcej ludzi decyduje się na montaż systemu fotowoltaicznego ze względu na wiele zalet jakie posiada. Najważniejsza z nich to produkcja darmowej energii.

Więcej na tak – skorzystaj z dofinansowania

Dzięki dostępnym systemom wsparcia, inwestycja w fotowoltaikę zwraca się jeszcze szybciej. Dofinansowania dotyczą zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Oto kilka propozycji dotacji wspomagających rozwój OZE osób prywatnych:

  • program “Mój Prąd”- druga edycja zaczęła się już 1 lipca br.,
  • program “Czyste powietrze”,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • programy regionalne.

Największą popularnością spośród wymienionych programów cieszy się program “Mój Prąd”, czyli program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2-10 kWp. Za nami już dwie edycje programu “Mój Prąd”. A od 1 lipca przyjmowane są wnioski do III edycji programu. Kwota dofinansowania tym razem wynosi 3000 złotych. Nabór ma potrwać do 22 grudnia 2021 r. jednak należy pamiętać, że boom na fotowoltaikę trwa, a budżet programu jest ograniczony, dlatego poleca się szybkie składanie wniosków.

darmowy prąd ze słońca w Twoim domu

sprawdź ofertę