Pompy ciepła powietrze-woda – co warto o nich wiedzieć?

29 lipca 2021

Pompy ciepła powietrze-woda stają się coraz popularniejszą metodą ogrzewania domu, ze względu na niskie koszty eksploatacji. Są to urządzenia wielofunkcyjne, mogące służyć także do podgrzewania wody użytkowej oraz chłodzenia budynku latem.

Jak działają pompy ciepła powietrze-woda?

Mechanizm działania pompy ciepła nie jest skomplikowany. Urządzenie wykorzystuje powietrze atmosferyczne, które zamienia w ciepło. Powietrzną pompą ciepła z powodzeniem można zastąpić kocioł węglowy, gazowy, czy elektryczny. Wiele modeli powietrznych pomp ciepła znajduje swoje zastosowanie także w chłodzeniu pomieszczeń, w okresie letnim. Aby wykorzystać ciepło z otoczenia, pompy ciepła potrzebują energii elektrycznej. Jak to działa? Najważniejsze elementy pompy to zawór rozprężny, parownik oraz sprężarka i skraplacz. Kiedy ciepło zostaje pobrane, w układzie wzrasta temperatura i ciśnienie. Następnie sprężarka zmienia czynnik na postać gazową i trafia on do skraplacza. Tam oddaje swoje ciepło do instalacji grzewczej lub CWU, a czynnik w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny. Później następuje spadek temperatury i ciśnienia. Potem cały cykl zaczyna się od nowa. Pompy ciepła typu powietrze-woda można z powodzeniem podłączyć do istniejącej już instalacji grzewczej. 

Zalety i charakterystyka

Pompy ciepła posiadają wiele zalet. Są bezpieczne dla środowiska, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych kotłów, nie emitują szkodliwych substancji. Warto wspomnieć o następujących:

 • przyczynia się do obniżenia CO2, 
 • możliwość przygotowania ciepłej wody i ogrzewania dla domu,
 • są wysoce wydajne, dla przykładu pompy ciepła Nibe, o współczynniku SCOP>5, by wytworzyć 5 kW energii cieplnej – potrzebują zaledwie 1 kW energii elektrycznej, 
 • pompy ciepła typu powietrze-woda podlegają programom dofinansowań,
 • pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe.

Koszty urządzenia będą się różnić w zależności od rodzaju, czy mocy powietrznej pompy ciepła.

Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ocieplania budynku?

Powietrzna pompa ciepła, w połączeniu z PV,  tworzy samowystarczalny system. Dostarczy ciepło w takim samym zakresie jak kotłownia gazowa czy centralne ogrzewanie. Dla pompy źródło zasilania stanowi energia elektryczna. W Polsce istnieje przeświadczenie, że pompy  nie mogą stanowić jedynego źródła ocieplenia domu –  to oczywiście mit. Rozwój techniki pozwolił na zastosowanie powietrznych pomp powietrze-woda do pracy, w każdych warunkach atmosferycznych. Są przystosowane do działania nawet przy temperaturze – 25°C. Ważne jest, aby budynek był odpowiednio ocieplony, co pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz. Powietrzne pompy ciepła od wielu lat ogrzewają domy skandynawskich państwach. Surowy klimat nie stanowi przeszkody do prawidłowej pracy pomp.  

Modernizacja systemu ogrzewania z zastosowaniem pompy ciepła

Pompa ciepła powietrze – woda jest idealnym sposobem na modernizację systemu ogrzewania. Nadaje się bowiem zarówno do nowej, jak i starszej instalacji grzewczej. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacjami niskotemperaturowymi, takimi jak instalacja ogrzewania podłogowego, ale może być stosowana również z grzejnikami. Jej montaż jest stosunkowo prosty, ponieważ urządzenie zajmuje niedużo miejsca, a ciepło pobierane jest z powietrza (w odróżnieniu od pompy gruntowej, nie wymaga dużych powierzchni gruntu oraz ingerencji w teren wokół budynku). 

Jeśli budynek nie jest najnowszy i nie był do tej pory termomodernizowany, docieplenie ścian, wymiana stolarki okiennej lub docieplenie dachu, może znacząco wpłynąć na koszty roczne ogrzewania. Dlatego w starszym budownictwie przed montażem pompy ciepła, w pierwszej kolejności dobrze zadbać o:

 • ocieplanie ścian zewnętrznych,
 • wymianę starych okien i drzwi, 
 • wykonanie odpowiedniej wentylacji, 
 • izolację dachu/stropu.

Czyste powietrze – wsparcie dla termomodernizacji

Celem programu jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji CO2. Dofinansowanie obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne, a także działania termomodernizacyjne, które pozwolą ograniczyć straty ciepła do minimum.  Maksymalna wysokość dotacji wynosi do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego. 

Dotacja tycząca się pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej przedstawia się następująco:

 • podstawowy poziom dofinansowania – max. kwota dotacji to 13 500 zł  maksymalna intensywność dofinansowania (procent faktycznie poniesionych kosztów) to 45%, 
 • podwyższony poziom dofinansowania – max. kwota dotacji to 18 000 zł,  maksymalna intensywność dofinansowania (procent faktycznie poniesionych kosztów) to 60%. 

W zależności od rodzaju wspieranych przedsięwzięć, dofinansowanie obejmuje też zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych, a także ich demontaż. Program Czyste Powietrze to także dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, gdzie dotacja wynosi 5000 zł, przy czym maksymalna intensywność dofinansowania (procent faktycznie poniesionych kosztów) to 50%.

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie Czyste Powietrze. Wniosek o dofinansowanie można bez problemu złożyć przez Internet za pomocą e-wniosku lub w urzędzie. Program oferuje także możliwość skorzystania z Kredytu Czyste Powietrze. Bank oferuje korzystne warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.

darmowy prąd ze słońca w Twoim domu

sprawdź ofertę