Jak działają panele fotowoltaiczne?

11 lutego 2021
panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd z darmowego promieniowania słonecznego. Jak dokładnie działa fotowoltaika? Przyjrzyjmy się bliżej procesowi produkcji energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną. 

Panele fotowoltaiczne – jak to działa?

Produkcja energii elektrycznej ze słońca, to proces, który odbywa się etapowo. Podstawowym elementem paneli fotowoltaicznych są ogniwa, w których zachodzi efekt fotowoltaiczny, dzięki któremu promienie słoneczne przekształcają się w prąd stały. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z półprzewodników, które przewodzą energię i pod wpływem czynników zewnętrznych, w tym przypadku promieniowania słonecznego, produkują prąd. Co dzieje się z prądem stałym, wyprodukowanym w modułach fotowoltaicznych? Energia ta zostaje przekazana do inwertera, który przekształca go na prąd zmienny – ten, którego używamy w gniazdkach elektrycznych. 

Inwerter

Inwerter kontroluje pracę instalacji fotowoltaicznej i dopasowuje parametry produkowanego prądu do parametrów sieci domowej. Do prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej brakuje tylko licznika dwukierunkowego. Zakład energetyczny ma obowiązek wymiany licznika na dwukierunkowy w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia instalacji. Licznik dwukierunkowy zlicza nadwyżki energii oddanej do sieci oraz tej pobieranej np. w nocy. 

Panele fotowoltaiczne – bilansowanie energii

Energia, którą wyprodukujemy i nie zostanie zużyta na bieżące potrzeby domu, zostaje sprzedana do sieci energetycznej. Nadwyżka energii trafia do sieci, a prosument może odebrać ją w korzystnym systemie opustów. W przypadku instalacji fotowoltaicznej do 10 kW, prosument otrzymuje 0,8 kWh za każdą wprowadzoną do sieci 1kWh energii. Dzięki systemowi bilansowania, z nadwyżek energii wprowadzonych do sieci, można korzystać nocą lub zimą, gdy produkcja jest nieco niższa. 

Panele fotowoltaiczne – dlaczego warto?

Instalacja fotowoltaiczna to odnawialne źródło energii, które nie wpływa negatywnie na środowisko. Panele fotowoltaiczne są ekologiczne i ekonomiczne. Własna elektrownia słoneczna pozwala na obniżenie rachunków za prąd do minimum i ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Inwestycja w panele fotowoltaiczne to czysta, darmowa energia i niezależność od podwyżek cen prądu. 

darmowy prąd ze słońca w Twoim domu

sprawdź ofertę