Inwerter – do czego służy?

1 kwietnia 2021
inwerter

Inwerter nazywany także „falownikiem” to jeden z najważniejszych elementów całej instalacji. To dzięki niemu można używać wygenerowanej przez panele energii. Optymalizuje pracę całej instalacji i pozwala na zdalny monitoring. Na co zwrócić uwagę wybierając falownik?

Inwerter czyli falownik

Zadaniem inwertera jest konwersja, czyli zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Panele fotowoltaiczne czerpią energię z promieni słonecznych, co pozwala im na wytwarzanie napięcia stałego. W standardowej, domowej instalacji elektrycznej mamy natomiast prąd zmienny. Inwerter służy właśnie „dopasowaniu” napięcia tak, aby odpowiadało takiemu, jakie mamy w gniazdku.

Rodzaje inwerterów

Istnieją dwa główne rodzaje falowników oraz dodatkowo trzeci, hybrydowy, łączący cechy obydwu. Czym się różnią pomiędzy sobą? 

  • inwertery on-grid – są to falowniki, które przystosowano do współpracy z siecią energetyczną, 
  • inwertery off-grid/inwertery wyspowe – falowniki wyposażone w akumulatory, do których kierowana jest nadwyżka wytwarzanej energii, nie mają podłączenia do sieci,
  • inwertery hybrydowe – mają możliwość współpracy zarówno z magazynami energii, jak i siecią energetyczną.

W zależności od typu, wytwarzają one prąd przemienny jednofazowy lub trójfazowy.

Funkcje inwertera

Oprócz głównej funkcji, czyli zmiany prądu stałego na zmienny, falowniki mają dodatkowe funkcje. Ważnym zadaniem inwertera jest optymalizacja pracy instalacji, tak by była ona jak najbardziej wydajna. Urządzenie to służy także do monitorowania pracy instalacji. W standardzie falowniki posiadają funkcję podglądu uzysków. Co więcej, dzięki wbudowanemu modułowi WiFi oraz dedykowanym aplikacjom, użytkownik może sprawdzić stan swojej instalacji z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

Na co zwrócić uwagę wybierając falownik?

Falownik jest ważnym elementem systemu fotowoltaicznego. Bez niego, nie moglibyśmy korzystać z energii wyprodukowanej przez panele. To między innymi od niego zależy efektywność całego systemu:

  • sprawność – określa skuteczność, z jaką inwerter zamienia prąd stały w przemienny, im większa tym lepiej,
  • MPPT –  układ śledzenia maksymalnego punktu mocy modułów fotowoltaicznych, może zwiększyć ilość uzyskanej energii nawet o kilkanaście procent,
  • zakres temperatury pracy – im większy tym lepiej,
  • zabezpieczenia,
  • gwarancję producenta.

Falownik może stanowić nawet 30% całkowitej wartości inwestycji. Warto wybrać sprzęt o dobrych parametrach i długiej gwarancji, ponieważ to on warunkuje pracę całego systemu. Im lesza jakość i dłuższe zabezpieczenie, tym większa pewność, że nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych np. z naprawą.

Jak dobrać moc inwertera?

Moc inwertera powinna wynosić od 80 do 95% mocy znamionowej instalacji fotowoltaicznej.  W polskich warunkach klimatycznych panele nie zawsze będą osiągać nominalną wartość, a inwerter, który jest niedociążony, pracuje z niższą sprawnością. W celu zapewnienia jak największych uzysków z produkcji energii w skali całego roku, producenci zalecają dobór inwertera o nieco mniejszej mocy, niż instalacja.

darmowy prąd ze słońca w Twoim domu

sprawdź ofertę