Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?

22 czerwca 2021

Aby instalacja fotowoltaiczna działała wydajnie, potrzebne są wysokiej jakości panele fotowoltaiczne oraz odpowiednio przeprowadzony montaż. Oferta fotowoltaiczna na rynku ma coraz więcej rozwiązań. Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?

Fotowoltaika składa się z kilku, zależnych od siebie elementów. Główną rolę odgrywają panele fotowoltaiczne. Panel monokrystaliczny jest w kolorze głębokiej czerni, co idealnie komponuje się z dachem.

Panele fotowoltaiczne 

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca, gdzie zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne. Zamontowanie ich po nasłonecznionej stronie dachu, będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Moduł fotowoltaiczny zbudowany jest z połączonych ze sobą ogniw. Składa się z następujących elementów takich jak:

  • szyba,
  • folia,
  • ogniwa monokrystaliczne,
  • elektroizolacja,
  • rama,
  • puszka podłączeniowa,
  • przewody ze złączami solarnymi.

Inwerter, inaczej falownik

To jeden z mniejszych elementów instalacji. Zachodzi w nim proces przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny. Najczęściej tę część systemu fotowoltaicznego umieszcza się w kotłowni lub garażu, blisko tablicy rozdzielczej. Dodatkową funkcją inwertera jest zabezpieczenie całej instalacji fotowoltaicznej oraz monitorowanie jej działania. Reasumując – falownik odpowiada za synchronizację systemu fotowoltaicznego z siecią. Wpływa na bieżącą pracę instalacji fotowoltaicznej, jak i jej wydajności w przyszłości.  

Magazyn energii – opcjonalny element instalacji

Pełni funkcję magazynowania nadwyżek prądu, wyprodukowanych w instalacji fotowoltaicznej. Może oddać ją, gdy produkcja ustaje lub jest niewystarczająca do zapotrzebowania. Dużym plusem jest niezależność od przerw w dostawie energii.

Licznik zużycia i produkcji energii

Prosumenci korzystają z liczników dwukierunkowych. Urządzenie to służy do obliczenia, ile energii produkuje i zużywa odbiorca, w danym okresie rozliczeniowym. Na podstawie pomiarów wystawiany jest rachunek za pobór mocy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów liczników. Do najpopularniejszych należą indukcyjne i nowsze – elektryczne.

Okablowanie urządzeń fotowoltaicznych

Najważniejszym warunkiem, jakie powinno spełniać okablowanie fotowoltaiczne, to wytrzymałość na obciążenia i działania wysokich temperatur. Przy wyborze okablowania należy zwrócić także uwagę na napięcie elektryczne i obciążenie prądowe. Nieodpowiednio dobrane przewody ulegają szybszemu zniszczeniu i są mniej wydajne. Wpływ wysokiej temperatury niekorzystnie wpływają na izolację.

Polecane zestawy fotowoltaiczne

Wybierając zestaw fotowoltaiczny, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Najpopularniejsze są panele wykonane w wersji monokrystalicznej. Do wykorzystania ich wykorzystuje się monokrystaliczny kryształ krzemu. Mają one większą sprawność niż polikryształy. Do tego cechują się niższą degradacją w czasie. To znaczy, że działają efektywnie nawet przez ponad 25 lat.

Drugą rzeczą jest rodzaj instalacji – najpopularniejsze to sieciowa lub hybrydowa. W przypadku tej drugiej przypadku należy jednak wyposażyć się w:

  • inwerter hybrydowy,
  • magazyn energii.

Jak wybrać fotowoltaikę dla domu?

Przed zakupem fotowoltaiki, należy przyjrzeć się ich aspektom technicznym. Warto zwrócić uwagę na moc instalacji PV. Powinna być dobrana tak, by zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego. Drugą sprawą jest moc znamieniowa modułów, technologia ich wykonania czy  temperaturowy współczynnik mocy. Tutaj kupujący musi zwrócić uwagę na roczny oraz maksymalny punkt spadku mocy. Kiedy od strony technicznej wszystko zostanie odpowiednio dopasowane do potrzeb gospodarstwa domowego, możemy cieszyć się wydajną pracą systemu przed ponad 30 lat. System fotowoltaiczny nie służy tylko do wygenerowania oszczędności za energię elektryczną, ale także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Coraz więcej świadomych osób, decyduje się na zakup paneli słonecznych.  

darmowy prąd ze słońca w Twoim domu

sprawdź ofertę