Fotowoltaika – jakie są opinie jej użytkowników?

1 września 2021

Prąd pozyskiwany ze słońca staje się coraz popularniejszą formą produkowania energii.            I słusznie, bo taka alternatywa, w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami, jest przyjazna zarówno dla planety, jak i dla portfela. Co jeszcze o pracy instalacji fotowoltaicznych sądzą osoby, które z nich korzystają? 

Negatywne opinie o fotowoltaice – skąd się biorą? 

W Internecie krąży wiele sprzecznych opinii na temat systemu fotowoltaicznego. Skąd się biorą? W dużej części przypadków przyczyną powstawania takich opinii jest niepoprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, za którą najczęściej odpowiadają niesprawdzone firmy i niedoświadczeni instalatorzy. W innym przypadku niezadowolenie klientów wynika z niepoprawnie dobranej mocy instalacji do zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego. Za mała moc instalacji wiąże się z dopłatami do rachunków za prąd. Jeśli instalacja jest za duża – część energii, której nie wykorzystamy w ciągu roku, zostanie utracona. W obu tych przypadkach instalacja czas zwrotu nakładów poniesionych na zakup instalacji znacząco się wydłuża, przez co spada opłacalność. 

Zdarza się też, że montaż został przeprowadzony w nieprawidłowy sposób. Jeśli panele zacienione są przez drzewa, budynki lub elementy dachu, instalacja fotowoltaiczna nie pracuje z pełną wydajnością. 

Panele fotowoltaiczne – fakty i mity

W Internecie krąży także wiele opinii nieaktualnych i niepełnych, tzw. mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poniżej kilka przykładów, z którymi powinni zapoznać się wszyscy obecni i przyszli użytkownicy instalacji fotowoltaicznej:

Fakty:

  • fotowoltaika działa nawet w pochmurne dni,
  • domowa instalacja fotowoltaiczna w  100% pokrywa  zapotrzebowanie na prąd,
  • panele nie działają nocą,
  • z powodzeniem zasilimy wszystkie domowe urządzenia oraz dostarczymy prąd do domowego oświetlenia.

Mity:

  • fotowoltaika wymaga serwisowania,
  • nie opłaca się montować paneli na nowym domu,
  • fotowoltaika nie działa w pochmurne dni,
  • panele trzeba odśnieżać.

 

W przeciągu ostatnich kilku lat rynek fotowoltaiki przeszedł dużą zmianę. Parametry podzespołów znacząco się poprawiły, co skutkuje wydajniejszą pracą systemu fotowoltaicznego. Niestety, wraz z rosnącym zainteresowaniem fotowoltaiką, pojawia się coraz więcej nieprawdziwych informacji na jej temat. Najczęściej w wątpliwość poddawana jest sama opłacalność inwestycji. Do tej kwestii  należy jednak zawsze podchodzić indywidualnie,                  a wszelkie wątpliwości najlepiej skonsultować z doświadczonymi specjalistami.  

Opinie na temat fotowoltaiki

Mimo wielu mitów na temat instalacji fotowoltaicznej znacząca większość użytkowników jest zadowolona z jej posiadania. Najlepiej świadczą o tym  pozytywne rekomendacje naszych Klientów. A więc – co sądzą o poprawnie wykonanej instalacji oraz kosztach paneli fotowoltaicznych ich użytkownicy?

 

Opinia zadowolonych Klientów jest bardzo ważna. Odpowiednio dopasowana instalacja, poprawnie przeprowadzony montaż oraz profesjonalna obsługa, to klucz do sukcesu. Dlatego wybór sprawdzonej firmy oraz rozmowa z doświadczonym i kompetentnym doradcą energetycznym to gwarancja poprawnie działającej instalacji, a co za tym idzie – zadowolenia klientów. Odpowiednio dobrana moc instalacji pozwoli na oszczędzenie pokaźnej sumy pieniędzy. Rachunki za prąd mogą spaść nawet o 90%, a koszt paneli fotowoltaicznych zwraca się już po kilku latach od montażu. Instalacja PV jest więc dobrym pomysłem na inwestycję wolnego kapitału. 

 

Dlaczego opinie mogą być różne?

Decydując się na zakup paneli słonecznych, należy pamiętać o tym, że aby inwestycja była opłacalna, powinna zostać odpowiednio dopasowana do potrzeb i oczekiwań inwestora. Warto pod uwagę wziąć następujące aspekty:

Moc instalacji fotowoltaicznej –  tutaj wszystko zależy od wysokości rachunków za prąd w danym gospodarstwie domowym. Wyliczenia, które przeprowadzi doradca energetyczny, pomogą dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu uzysk energii będzie optymalny, a koszt inwestycji zwróci się już po kilku latach.

Miejsce montażu – najlepsze uzyski gwarantuje montaż po południowej lub zachodniej stronie. Na panele nie może padać cień – nawet jeden zacieniony panel może niekorzystnie wpływać na pracę całej instalacji.. Duże znaczenie ma także kąt nachylenia oraz skuteczność wentylacji podzespołów.

Zastosowane urządzenia – falowniki i panele fotowoltaiczne to dwa najważniejsze elementy instalacji. Mają one bezpośredni wpływ na pracę całej instalacji. Od urządzeń tych zależy wydajna i bezawaryjna praca systemu.

Jakość obsługi – wybór firmy, która zainstaluje system fotowoltaiczny, to najważniejszy aspekt. Tu należy zwrócić uwagę na oferowaną opiekę posprzedażową, gwarancje, standard montażowy czy sposoby finansowania.

 

Znalezienie firmy, która zapewni fachową ekipę montażową oraz komponenty instalacji  o najlepszych parametrach i najwyższej jakości, to gwarancja bezpieczeństwa i zadowolenia na długie lata. 

 

darmowy prąd ze słońca w Twoim domu

sprawdź ofertę