Cena fotowoltaiki – od czego zależy koszt instalacji?

29 kwietnia 2021
fotowoltaika cena

Ceny fotowoltaiki są różne i zależą od wielu czynników jak np. rozmiaru instalacji, rodzaju i jakość komponentów, czy miejsca montażu. Ale to nie jedyne elementy, które wpływają na ostateczny koszt instalacji. Od czego zależą ceny fotowoltaiki, i jak można obniżyć cenę własnej elektrowni słonecznej?

Wielkość instalacji fotowoltaicznej a cena

Ceny fotowoltaiki zależą od zapotrzebowania prosumenta na energię, zdecydowanie mniej zapłacimy instalując fotowoltaikę o mocy 4 kWp, niż 10 kWp. Jeśli jednak chodzi o cenę za kWp, mniej zapłacimy wybierając większą instalację. Na cenę zestawu składa się koszt paneli i inwertera, z czego przy niewielkiej instalacji inwerter może stanowić nawet do 30% wartości całej instalacji. 

Komponenty, a cena instalacji

Jakość komponentów instalacji znacząco wpływa na ceny fotowoltaiki. Wydajne i nowoczesne ogniwa monokrystaliczne, są wydajniejsze od polikrystalicznych ale i są droższe. Ceny fotowoltaiki różnią się także w zależności od producenta komponentów. Więcej zapłacimy za dobrej jakości panele renomowanych producentów, czy niezawodny falownik, niż za tzw. sprzęt “no name”. 

Miejsce montażu

Na ostateczną wycenę pakietu wpływ ma także miejsce montażu. Mimo, że VAT dla instalacji dachowych i gruntowych został ujednolicony do 8%, to system umiejscowiony na gruncie będzie droższy. Dlaczego? Wiąże się to z koniecznością postawienia specjalnej konstrukcji oraz z wykonaniem dodatkowych prac jak np. wykonanie przekopów pod okablowanie. 

W przypadku dachów, koszt montażu może się różnić w zależności m.in. od rodzaju pokrycia dachowego oraz stopnia nachylenia dachu. Najtańsza opcja to instalacja na dachu o standardowym nachyleniu pokrytym blachą. W przypadku bardziej skomplikowanych bądź płaskich dachów, konieczne może być zamontowanie dodatkowej konstrukcji wsporczej lub dodatkowych elementów zwiększających wydajność instalacji.

Jak obniżyć cenę fotowoltaiki?

Fotowoltaika to czyste źródło energii, dzięki temu jest chętnie wspierana przez różne inicjatywy, mające na celu poprawę jakości środowiska. Do najpopularniejszych systemów wsparcia należą programy, w których można otrzymać bezzwrotną dotację do fotowoltaiki jak np. “Czyste Powietrze” czy “Mój Prąd”. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również ulga termomodernizacyjna, dzięki której można odliczyć od dochodów nawet 53 tysiące złotych. W przypadku małżonków, będących współwłaścicielami nieruchomości, limit ulgi jest oddzielny dla każdego (w sumie 106 tys. zł). 

***

Ceny fotowoltaiki zależą także od gwarancji na produkty, a także dodatkowych usług proponowanych przez firmy sprzedażowe. Wybierając dostawcę fotowoltaiki warto wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne i wydajność osprzętu, ale także oferowaną przez daną firmę kompleksowość obsługi.

darmowy prąd ze słońca w Twoim domu

sprawdź ofertę